Çin Amerika’ya meydan okuyor, çip sektörü bizden sorulacak

Pekin yerel yönetimi, bilişsel kabiliyetlerini güçlendirmek ve yabancı teknolojilere olan bağımlılığı azaltmak amacıyla yerel işletmelere yerli yarı iletkenler, özellikle de GPU’lar alımı için mali destek sağlayacak bir teşvik programı başlattı. Bu girişim, 2027 yılına kadar şehrin akıllı bilişim kapasitesini artırmayı hedefleyen daha geniş bir çabanın parçası. Yerli firmalara, bilişim hizmetleri kurulumu için gereken yatırım miktarına orantılı olacak şekilde mali destekler sunulacak. Politika, özellikle veri merkezlerinde yüksek performans sistemleri için hayati önem taşıyan yerli tasarım ve üretim GPU‘larının kullanımını vurgulamaktadır.

Son dönemde ABD’nin ihracat düzenlemelerindeki değişiklikler, Çinli şirketlerin ileri seviye AI işlemcileri ve yarı iletken üretim ekipmanlarına erişimini zorlaştırdı. ABD’nin ticaret yaptırımları, Nvidia gibi şirketlerin Çin’e aranan bileşenleri ihraç etmesini kısıtladı, bu da Çinli firmaları alternatif çözümler aramaya itti. Pekin’in akıllı bilişim girişimi, genel ve sektöre özgü büyük dil modellerinin (LLM’ler) eğitimini desteklemeyi amaçlamaktadır. Gelişmiş bilişim kaynaklarına erişim, AI geliştirme çabaları için hayati önem taşırken, Pekin bu teşvik programıyla 2027 yılına kadar bu alanda kendi kendine yeten bir yapı kurmayı hedeflemektedir.

Çin Amerika’ya meydan okuyor, çip sektörü bizden sorulacak

Çin, AI teknolojisinde kendi kendine yeterli olma stratejisine doğru önemli bir dönüş yapıyor. Teşvik programı, yerli AI çiplerinin benimsenmesini teşvik eden daha geniş bir ulusal stratejinin yansımasıdır. Bu sayede, dış kısıtlamalara rağmen AI yarı iletken teknolojisinde kendine yeterlilik sağlanmış olacak. Çin’in AI çip piyasasındaki önde gelen oyuncuları arasında Huawei, Alibaba, Baidu ve Tencent bulunmakta, Huawei ise AI çip teknolojisinde önemli ilerlemeler kaydetmektedir. Diğer yükselen şirketlerin de zamanla ve daha fazla gelişmeyle pazar payı kazanmaları beklenmektedir.

Pekin’in bu girişimi, artan ticaret gerilimleri ve ABD’nin ihracat kontrolleri karşısında teknolojik öz yeterliliğe olan bağlılığını göstermektedir. Yerel firmalara sağlanan mali teşvikler, AI işlemcilerinin benimsenmesini hızlandırmayı ve Pekin’in bilişim altyapısını güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

Tradicional yarı iletken teknolojilerinin yanı sıra, Çin 2027 yılına kadar akıllı bilişim altyapısında tam öz yeterlilik sağlamak için silikon fotonik ve kuantum bilişim çipleri gibi alanlarda da ilerleme hedeflemektedir. Ancak, jeopolitik gerilimler ve ABD öncülüğündeki ihracat kısıtlamalarının genişletilmesi potansiyeli, çip üreticileri ve ekipman tedarikçileri için iş riskleri oluşturmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir